Tudta-e a patkányokról?

Patkányok
Patkányok

Komoly problémát jelent világszerte a patkány invázió:

Patkányok számos fertőző betegség – például leptospirosis, salmonellózis, és egyéb kórokozók – terjesztői, ami közegészségügyi problémákat okozhat. Ezek a rágcsálók a rágcsálással károsítják az épületeket, vezetékeket, és egyéb fontos infrastruktúrát, így jelentős anyagi veszteségeket okozva. A patkányok élelmiszerkészleteket kontaminálnak, ami a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is súlyos problémákat eredményezhet. Invazív fajként befolyásolhatják a helyi ökoszisztémákat, versengve a bennszülött fajokkal. Magyarországon álltalában kettő fajuk van jelen, mégpedig jelentős egyedszámban a csatornák királya a vándorpatkány. A másik fajuk a padláson ver tanyát ott szaporodik, ő a házi patkány, mely lényegesen kevesebb egyedszámban van jelen.

Összességében a patkányok nemcsak az emberi egészséget veszélyeztetik, hanem jelentős gazdasági és ökológiai károkat is okoznak világszerte.

Vándorpatkány
Vándorpatkány

Vándorpatkány:

Magyarországon a leggyakrabban előforduló patkányfajta a vándorpatkány! 15-23 cm hosszú a háta általában szürkésbarna a hasa halványabb. Színe igen változó legtöbbször szürke, de vörösesbarna, szürkés fekete és fekete színű színvariációk valamint albínó egyedek is előfordulhatnak. Fülei rövidek, széles robosztus testalkatú. Farka mindig rövidebb, mint a fej és a test hossza. Testsúlya 150-600 g között változhat. Legfontosabb érzékelési módja a szaglás, kitűnően ás, úszik, ugrik és jól mászik. Búvóhelyeként üreget ás, általában vízhez közel (patakpartokon), szennyvízcsatornákban és trágyadombokban, szeméttelepek környezetében, épületekben, illetve azok környezetében fészkel. A vándorpatkányok igen kíváncsiak a környezetre, amiben élnek. Ugyanakkor óvatosak és gyanakvóak is, épp ezért érzékenyek a környezetükben tett változásokra, valamint az irtásra kihelyezett eszközökre. A patkányok szexuális érése 3 hónap, az utódok száma ellésenként 6-12 is lehet.

Házi patkány
Házi patkány

Házi patkány:

Ritkábban előforduló patkányfajta a házi patkány! 20-28 cm hosszú, színe a hátán szürke, sötétszürke, szürkésfekete és fekete is lehet, a hasánál kissé világosabb általában szürkésfehér színű, de a sárgás fehértől egészen a pala sárga színárnyalatban is megjelenhet. Az orra megnyúlt és hegyes, fülei nagyok. A farka vékony, ami hosszabb, mint a test és a fej együttes hossza. Patkányok testéhez mérten arányaiban kis méretű és kecses. A súlya 80-300 g között változik. Kitűnően mászik és ugrik viszont csak ritkán ás vagy úszik. Búvóhelyei általában az oromzatban, padlásszobában, a tetődeszkázat mögött, padlózat alatt, mennyezett fölött lehet. Elsősorban lakóházak és mezőgazdasági üzemek, gabonatárházak magasabb szintjein, vagy áruszállító hajókon fészkel. Nőstény egyedeknél a vemhesség hossza kb.: 3 hét és 6-10 kölyökből álló almot hoz a világra.

A patkány egy inteligens és társas rágcsáló:

A patkányok szociális állatok, és rendszerint csoportokban élnek, ahol hierarchikus rend alakul ki. Ultrahangos hangokkal, testbeszéddel és feromonokkal kommunikálnak. Képesek összefüggéseket felismerni, tanulni a tapasztalataikból, és alkalmazkodni új helyzetekhez. Ha egyszer megtanulják, hogyan juthatnak táplálékhoz vagy elkerülhetnek veszélyeket, azt hosszú ideig megjegyzik. Például képesek kinyitni egyszerű zárakat vagy labirintusokon keresztül megtalálni a kiutat. A vad patkányok gyakran gyanakvóak az új tárgyakkal vagy ételekkel szemben, ezért sokáig figyelhetik őket, mielőtt közelebbről megvizsgálják. Bár óvatosak, ugyanakkor kíváncsiak is, így ha egy új környezetbe kerülnek, apránként felfedezik azt. Széles körű étrendjük van, a magvaktól és gyümölcsöktől kezdve a húsig és az emberi maradékokig bármit megesznek. Ha egy új táplálékforrást találnak, gyakran először csak egy kis mennyiséget esznek belőle, hogy megbizonyosodjanak róla, nem mérgező. Főként éjjel aktívak, bár ha szükséges, nappal is mozoghatnak. Előszeretettel közlekednek falak mentén vagy sötét, zárt tereken, hogy elkerüljék a ragadozókat. Annak ellenére, hogy sokan piszkosnak tartják őket, a patkányok valójában nagyon tiszták és rendszeresen tisztítják magukat és társaikat. Kutatások szerint a patkányok segítenek társaiknak, ha azok bajban vannak, és megosztják velük az élelmüket. Különösen fiatal korukban szeretnek játszani és birkózni egymással.

A patkányok tehát rendkívül alkalmazkodó, intelligens és szociális lények, akik képesek tanulni, emlékezni és problémákat megoldani.

Patkány alom
Patkány alom

Hogyan szaporodnak a patkányok:

A patkányok rendkívül gyorsan és hatékonyan szaporodnak, ezért is számítanak az egyik legszívósabb és legelterjedtebb rágcsálófajnak. Az alábbiakban összefoglalom a szaporodásuk főbb jellemzőit:

Szaporodási ciklus

  • Ivarérettség: A patkányok már 5-6 hetes korban ivaréretté válnak.
  • Párzási időszak: Egész évben szaporodhatnak, ha megfelelőek a körülmények (élelem, víz, búvóhely).
  • Vemhességi idő: 21-24 nap.
  • Alomnagyság: Egy alomban átlagosan 6-12 kölyök születik, de ez lehet akár 20 is.
  • Évente születő utódok: Egy nőstény akár 5-10 almot is hozhat a világra évente, így egyetlen patkánypár utódai akár több ezer egyedet is eredményezhetnek egy év alatt, ha nincs természetes ellenségük.

Kölykök fejlődése

  • Újszülöttek: Vakok, szőrtelenek és teljesen anyjukra vannak utalva.
  • Szemkinyílás: Kb. 2 hét után.
  • Elválasztás: 3-4 hetes korban már önállóan táplálkoznak.
  • Ivarérettség: 5-6 hetes korban elérik a szaporodásra alkalmas kort.

Szaporodási stratégiájuk

A patkányok rendkívül gyors generációváltásukkal és magas szaporodási rátájukkal képesek gyorsan benépesíteni egy területet, különösen, ha elegendő élelem és megfelelő környezet áll rendelkezésre.

Ha azért érdeklődik, mert patkányproblémád van, érdemes időben lépéseket tenni az irtásukra vagy kontrollálásukra, mert rövid idő alatt elszaporodhatnak. Kérje díjmentes szaktanácsadásunkat a +36 70 3841962 -es telefonszámon a nap 24 órájában.


CYLEX