Mit kell tenni, hogy a darazsak ne zaklassák!

A szakembereink nap mint nap azon dolgoznak, hogy segítsenek Önöknek a kártevők elleni védekezésben anélkül, hogy károsítanák a környezetüket vagy családjukat biztonságát. Napi szinten több hívást kapunk, hogy segítsünk a darázs invázió felszámolásában. Sokan akik ezzel a panasszal fordulnak hozzánk, már kimerítették az összes lehetőséget a darázsirtással kapcsolatban, sikertelenül. Sok időt töltöttünk a darázsirtás  stratégiáinak kidolgozásával, hogy bontás és károkozás nélkül végezzük munkánkat.  

Milyen darázsfajok költöznek be otthonában:

A darazsak érdekes módon a rovarok csoportjának rendkívül változatos skáláját alkotják, mintegy 30.000 azonosított fajukkal. Leginkább azokat a fajokat ismerjük, amelyik a környezetünkre meglehetősen zavaró hatással vannak. Dühösen zümmögnek, csoportosan támadnak és fájdalmas csípéssekkel fenyegetnek bennünket. Kevesen tudják, hogy a legtöbb darázs faj valójában magányos, nem csípős fajta és sokkal több hasznot hoz az embereknek, mint árt. Mégis a világ egyik legrosszabb invazív fajként tartják számon, sokszor gonoszként emlegetik. Sokan félnek, rettegnek és utálkoznak a darazsaktól, jó okkal, mert csípnek! Magyarországon talán három darázsfaj a leg ismertebb, a kecskedarázs, a lódarázs és a kevésbé veszélyes lopó darázs.

Kecskedarázs
Kecskedarázs

Kecskedarázs:

Az egész világon, főleg a mérsékelt övi területeken található meg. A dolgozó darazsak a leg kissebek méretük kb. 15-18 mm, a here átlagos mérete kb.18 mm, a királynő (anya darázs) rendelkezik a legnagyobb mérettel kb. 20 mm. A kecskedarázs fekete-sárga színű, két pár hártyás szárnyával gyorsan repül, három pár ízelt lába van, végén karmokkal, amelyek segítik a kapaszkodásban. Összetett szeme jó látást biztosít, a fullánkján nincs horog, így csípéskor nem marad az áldozatában, több alkalommal is tud csípni. A királynő 10 hónapig, még a herék és a dolgozók 4 hétig élnek, és álltalába a csak a királynő vészeli át a telet. A párzási időszaka ősszel van, majd a királynő téli rejtekhelyre vonul. Tavasszal védett helyen nekiáll a fészekrakásnak, mely egy focilabdánál is nagyobb lehet. Nyár elejétől, késő őszig naponta kb. 300 petét rak le a fészekbe, a petéből való kikeléshez 4-5 nap kell. A bebábozódás után a kifejlet rovar 2-3 hétre kell ki. Csípése fájdalmas, allergiás rohamokat vált ki az erre hajlamos embereknél, de halálos is lehet.

Lódarázs
Lódarázs

Lódarázs:

A lódarázs családjának a legnagyobb méretű képviselője, láthatóan jellegzetes darázsmintázatot visel. Tekintélyes mérete, zajos röpte, valamint komoly duzzanatot és fájdalmat okozó csípése miatt sokaknál félelmet, riadalmat idéz elő. Nagy kolóniában élő rovar, mely tavasztól késő őszig aktív, a fagy beálltával a dolgozó és a here elpusztul, a megtermékenyített királynő telel át. A tavasz beálltával megkezdi a családalapítást. Fullánkja nem horgos, így az emlősök és az emberek bőréből sérülés nélkül vissza tudja húzni. A lerombolt, megsérült fészkét újjáépíti az eredeti helyen. Alapvetően erdei faj, bár az ember terjeszkedésével párhuzamosan annak közelében is megmarad. Az emberek közelségéhez is jól alkalmazkodott, ezért jelenlétük nagy odafigyelést igényel, mivel csípése allergiát, és halált is okozhat. A királynő mérete elérheti akár a 35 mm hosszt, még a dolgozó és a here jóval kisseb kb. 20-25 mm.

Lopódarázs
Lopódarázs

Lopódarázs:

A lopódarázs karcsú testalkatú, fekete színű, sárgás foltokkal, viszonylag nagy méretű rovar. A nőstény kb. 25-30 mm, a hím 15-25 mm, jellemző tulajdonsága, hogy a tort és potrohot összekötő hosszú, vékony nyél sárga színű. A nevével ellentétben a rovar nem a lopásról kapta a nevét, hanem a potroha alakjáról, mivel hasonlít a lopótökre. Érdekessége, hogy a vizes területek környékét szereti, mert fészkét nedves agyagból építi, és a lárvái etetéséhez megbénított pókokat helyez el benne. A nőstény a vízpartokon kis agyagdarabokat gyűjt, és azokból készíti el akár 30, egymás melletti sejtet tartalmazó fészkét. A peték 3-4 nap múlva kelnek ki az agyagfészekben, és 14-15 napig táplálkoznak, majd bebábozódnak és ebben az állapotban telelnek át. Fészkét gyakran padlásra, kőporos falra, fészerbe és minden egzugos helyre rakja. A kifejlett darázs a virágok nektárjával és pollenjével táplálkozik, nappal aktív, nyáron és ősszel lehet velük találkozni. A lopódarázs nem agresszív, csak akkor szúrja meg az embert ha megtámadják, színe miatt összetévesztik gyakran a többi darázzsal. 

Mi vonzza a darazsakat a környezetébe:

A darazsak különösen kedvelik az édes italokat (üdítők, gyümölcslevek, sör) és cukros ételeket (gyümölcsök, sütemények, méz), valamint a fehérjében gazdag ételeket, például a húsokat. Az érett, rothadó gyümölcsök és a nektárt termelő virágok is vonzzák őket. A nyitott szemetesek, bomló ételmaradékok és a komposztáló is csalogatja a darazsakat. Az erős illatú parfümök, testápolók, dezodorok és akár izzadtság is vonzó lehet számukra.

A darazsak keresik a védett, meleg zugokat, például ereszek alatti részeket, padlásokat, kerti fészereket vagy üreges fákat, ahol fészket építhetnek.

Meleg időben keresik a vizet, így itatók, medencék, locsolók vagy pocsolyák környékén is megjelenhetnek.

Ha el akatja kerülni a darazsak vonzását, érdemes ezeket a tényezőket minimalizálni, például a szemeteseket zártan tartani, az ételmaradékokat eltakarítani és a fészeképítésre alkalmas helyeket rendszeresen ellenőrizni.

Hogyan tartsa távol otthonától a darazsakat:

A darazsak távoltartása otthonától, fontos a biztonsága szempontjából és a kényeleme érdekében. Íme néhány hatékony módszer amivel ezeket megoldhatja. A megelőzés az egyik legfontosabb teendő! Zárja le a réseket, ellenőrizze az ablakokat, ajtókat, tetőszerkezetet és a falakon lévő repedéseket, és tömítse el őket.  A természetes riasztószerek is elérheti, és megakadályozza a darázsinváziót. Zárja le a réseket és, ellenőrizze az ablakokat, ajtókat, tetőszerkezetet és a falakon lévő repedéseket, és tömítse el őket. Szúnyoghálók használat az ablakokra és ajtókra. Ne hagyjon élelmiszert az asztalon, mert a darazsakat vonzza a cukor a fehérje és az édes italok, illetve a gyümölcsök és húsok.

A természetes riasztószerek, mint az illóolajok, a borsmenta, eukaliptusz, citromfű és szegfűszeg illata távol tartja a darazsakat. Permetezzen vízzel hígított illóolajat az ablakpárkányokra és bejáratokra. Az ecetes víz is megoldás lehet, keverjen össze egyenlő arányban ecetet és vizet, majd permetezze a veszélyeztetett területekre. Érdekes, hogy a füst és az égetett kávézacc szaga riasztó hatású lehet.

A csapdák és a fizikai megoldások jó lehet, mint pl. a cukros csapda, amit egy műanyag palackba vágjott lyukkal megodhat, töltsön bele cukros vizet vagy sört, amely csapdába ejti a darazsakat. Az erkélyen vagy teraszon használhat speciális rovarhálót.

A darázsfészkek eltávolítása kockázatos feladat, ha már van fészek, ne próbálja saját maga eltávolítani, mert veszélyes lehet. Hívjon szakembert, ha nagyobb vagy aktív fészekről van szó. Ha kisméretű és még nem aktív a fészek, hajnalban vagy késő este (amikor a darazsak kevésbé aktívak) permetezzen rovarirtót, majd óvatosan távolítsa el.

Ezekkel a módszerekkel hatékonyan csökkentheti a darazsak jelenlétét otthonában!  


Hogyan szabaduljon meg a darazsaktól:

A dazázsirtás, és a fészek eltávolítása házilagos megoldással nem veszélytelen feladat! Ha a rovarcsípésre allergiás, ne is foglyon hozzá. Ammenyiben még is felveszi a harcot a darazsak ellen, részletesen tanulmányozza a kezdő lépéseket. A darazsak eltávolítása körültekintést igényel, mivel a fészek zavara komoly veszélyt jelenthet. Íme néhány tipp.

Fészek azonosítása: először is, derítse ki, hol található a fészek. Gyakran fáknál, tetőkön vagy épületek szélén helyezkednek el.

Védőfelszerelés használata: ha úgy dönt, hogy saját maga próbálkozik, viseljen teljes védőruházatot (hosszú ujjú ruházat, kesztyű, arcvédő), hogy minimalizálja a csípés kockázatát.

Megfelelő termékek alkalmazása: használjon darazsairtó spray-t vagy egyéb, erre a célra kifejlesztett rovarirtó szereket. Olvassa el figyelmesen a használati útmutatót, és csak az abban foglaltak szerint járjon el.

Időzítés: az éjszakai órákban a darazsak kevésbé aktívak, így ez az időpont ideális lehet a fészek eltávolítására.

Szakember bevonása: ha a fészek nagy vagy nehezen megközelíthető, illetve ha bármilyen allergiás tünet vagy kétség merül fel, mindenképpen hívjon profi kártevőirtót!

Természetes elriasztók: néhány illóolaj (például mentaolaj) segíthet elriasztani a darazsakat, de ez általában kisebb problémákra alkalmazható.

Mindig tartsa szem előtt a saját biztonságát, és ha nem biztos a dolgaiban, kérjen segítséget szakembertől!

A darazsak jelenléte a környezetében veszélyt keltő érzés lehet, de van megoldás a végleges kiirtásukra. A darazsak azonosításával és irtásával kapcsolatban kérje díjmentes szaktanácsadásunkat a nap 24 órájában.

CYLEX