Milyen károkat okoznak a darazsak!

Darázs okozta károk!
Darázs okozta károk!

A nyár beköszöntével egyre több darázs jelenik meg az udvaron és a ház körül, rohamosan növekvő létszámukkal egyre több gondot okoznak kint és bent. A királynő naponta kb. 300 petét rak le, a többségük ki is kel, és elkezdik szorgos munkájukat. A királynő a fészek rakást jól kiválasztott, védett helyen kezdi kiépíteni, mivel a peték kikelése csak a megfelelő életkörülmények biztosításával lehetséges. Gyakran építenek fészket az épület különböző részein, mint pl. padláson, ereszcsatornák közelében, redőnytokokban és minden olyan helyen ahol védve érzik magukat. Előszeretettel károsítják a házat, átrágják a falat, gipszkartont, vakolatot, fát, téglák közötti habarcsot és más porózus anyagokat. Ezt azonban csak akkor teszik meg, ha izgatottnak vagy veszélyeztetve érzik magukat. Sokszor azért történik meg, mert védekezés gyanánt az épület tulajdonosa a fészek bejáratát eltömíti, vagy sikertelen kísérletet tesznek arra, hogy különböző aeroszolokkal elpusztítsák őket. A darazsak ilyenkor egy új kijáratott, menekülési útvonalat rágnak maguknak, az esetek többségében. Összességében elmondható, hogy a darázsfészkek nem okoznak kárt, de a menekülő rovarok akár berághatják magukat a ház szobáiba is. A károk elkerülése érdekében kulcsfotosságú, hogy a darázsfészket még a legelején felderítse. Nem meglepő, hogy a fészket általában a falban vagy éppen más helyen a hangos zümmögő zajtól lehet észrevenni. Ha pontosan tudni szeretné a fészek helyét, akkor sötétedéskor figyelje meg és kövesse a hazajövő munkásdarazsak repülési útvonalát. Minél nagyobb a darázsfészek, annál több a rovar és nagyobb a kárt tudnak okozni az épület szerkezetében. Azt mondanom sem kell, hogy amikor a darazsak elkezdik átrágni a fát vagy egyéb anyagokat, elég gyorsan meggyengítik a mennyezet és a falak szerkezetét. Ha repedéseket és réseket hoznak létre a rágásukkal, biztosan használni fogják, hogy azon keresztül bejussanak otthonába. Ha ők át tudnak osonni ezeken a pontokon, akkor sok más kártevő is.

Tippek a darazsak által okozott károk megelőzésére:

Most, hogy tudja, vagy már tapasztalta, hogy a darazsak milye súlyos károkat okozhatnak az épületben, ideje cselekedni. Íme néhány tipp a darazsak által okozott károk megelőzésére.  

Repedések és nyílások lezárása: Ellenőrizd az ajtók, ablakok és falak repedéseit, réseit, és tömítsd be őket, hogy a darazsak ne fészkeljenek be.

Szúnyoghálók használata: Tartsd az ablakokon és ajtókon szúnyoghálót, hogy a darazsak ne juthassanak be a lakásba.

Ne hagyj elöl ételt és italt: A darazsak vonzódnak az édes italokhoz és ételekhez. Mindig takard le az ételeket és az italokat, különösen, ha a szabadban étkezel.

Zárt szemetesek: A szemeteskukákat mindig jól zárd le, hogy ne csalogasd oda a darazsakat.

Természetes riasztók használata

Citrom és szegfűszeg: Egy félbevágott citromba tűzdelt szegfűszeg természetes darázsriasztóként működhet.

Illóolajok: A borsmenta-, eukaliptusz-, vagy citromfűolajok elriaszthatják a darazsakat, ha vízzel hígítva bepermetezed a bejáratok környékét.

Füstölés: A darazsak nem szeretik a füstöt, így füstölő vagy égetett kávézacc segíthet elűzni őket.


Darázsfészkek kezelése

Kora tavasszal ellenőrizze a fészkeket: A kis méretű fészkeket még a szezon elején könnyebb eltávolítani.

Óvatos eltávolítás: Ha darázsfészket talál, érdemes este vagy hajnalban eltávolítani, amikor a darazsak kevésbé aktívak.

Szakember hívása: Nagyobb fészek vagy veszélyes elhelyezkedés esetén inkább kérjen segítséget rovarirtó szakembertől.


Hogyan kerüld el a darázscsípést?

Ne hadonásszon a darazsak közelében, mert ez agresszívvá teheti őket. Kerüld az erős illatú parfümök és dezodorok használatát, mert vonzhatják a darazsakat. Ha egy darázs rád száll, maradj nyugodt és lassan mozogj.

Ha rendszeresen problémája van darazsakkal, érdemes hosszú távú megelőző lépéseket is fontolóra venni, például darázsriasztó növényeket (menta, bazsalikom) ültetni a kertbe.

CYLEX